В цьому році в зв'язку з пандемією Covid-19 увагу до аносмія і інших порушень нюху дуже зросла. Втрата нюху і смаку, як один із значущих симптомів коронавирусной інфекції, отримала широке висвітлення в пресі. Однак до сих пір ніхто не розповідав, як відновлюється нюх після захворювання, - мовляв, сам відновиться, рано чи пізно. Я сам втрачав нюх у 2020 році два рази, і у мене він відновилося досить швидко.
З коментарів до статті я дізнався, що є люди, у яких нюх втрачається на довгий час. Виявляється, це буває досить часто - і є засоби, що дозволяють систематично і успішно працювати над відновленням нюху.
Професор Томас Хюммель (Thomas Hummel) інтенсивно досліджує тему спотворення і втрати нюху в університетській клініці ENT Дрезденського університету більше 10 років. Він перевіряє, чи можна за допомогою щоденних вправ відновити або поліпшити нюх. Разом з професором Кароліною Хуарт (Caroline Huart) з університетської клініки Сен-Люк Брюссельського університету, вони досліджують почуття нюху і вплив на нього нейродегенеративних захворювань на зразок хвороби Альцгеймера - а зараз активно вивчають аносмію після Covid'19.
Вони розробили протокол відновлення, заснований на регулярних вправах з ароматними матеріалами, і показали, що їх спосіб допомагає багатьом пацієнтам, хоча і залежить від того, яким чином було втрачено нюх. Чому? Справа в тому, що аносмия буває викликана різними причинами - від респіраторних захворювань і Ковіда, до травм голови і хвороби Альцгеймера. Відповідно, позитивний ефект в різних групах пацієнтів різний і після 12-36 тижневого курсу його відзначають від 25% до 60% пацієнтів.
Асоціація Anosmie.org в особі Жан-Мішеля Майяра і Іраку Гюрдена за згодою професора Хюммеля модифікували цей медичний протокол для загального використання в домашніх умовах (файл pdf, 4.6 Мб, англійською мовою). Все, що потрібно, це чотири-шість ароматних матеріалів, підготовлених для безпечного тестування, і дві коротких сесії в день, вранці і ввечері, на протязі 12-24 тижнів. Пацієнт нюхає по черзі всі матеріали в 2% розведенні (кожен день в різному порядку), концентруючись на своїх відчуттях від запахів - 20 секунд на один матеріал, з хвилинними перервами на спокійне дихання між матеріалами. Понюхавши матеріали, пацієнт записує свої відчуття. Важливо нюхати матеріали, не знаючи їх назви до вдихання ароматів, щоб сприйняття включалося від запахів, а не від назв матеріалів і пов'язаних з ними спогадів і емоцій.
Звичайно потрібно від трьох до шести місяців, щоб ніс і мозок почали відновлювати зв'язок між собою. Президент асоціації Anosmie.org, Жан-Мішель Майяр сам був аносміком після травми, і зумів частково відновити свій нюх.
Звичайно, медики не можуть дати рекомендації за якістю запахів, обмежуючись словами «органічні масла». Парфумерний бренд Urban Scents вирішив підтримати цей почин, виготовивши високоякісні парфумерні набори для цього протоколу. Набір ароматних матеріалів від Томаса Хюммеля досить простий: масло лимона, олія гвоздики, олія троянди, масло евкаліпта. Urban Scents пропонує ці чотири масла в безпечному розведенні в триетилцитраті, додавши до них масло на основі березового дьогтю в якості запаху диму.
Ольфакторні тренування корисні не тільки тим що страждають від аносмії або гіпосмії (неповної втрати нюху), але і цілком здоровим людям, особливо дітям, оскільки розвивають і тренують почуття нюху. Здорові люди можуть знизити концентрацію з 2% до 0.2% або нижче, щоб тренувати порогові значення нюху, можуть додавати до базового набору інші матеріали для того, щоб впізнавати їх в ароматах.
Завершити цю статтю про ольфакторні тренування хочу цитатою Рона Віннеграда, директора парфумерної школи IFF: «Нюх включає в себе не тільки сприйняття запахів, але і пов'язані з ним спогади, і пов'язані з ними емоції. Треба весь час тренувати нюх, фокусуючись на оточуючих запахах. Для розвитку будь-якого досвіду - в спорті, танцях, музикуванні, нюху, - постійне повторення є необхідністю. Це процес навчання, а не результат. Намагайтеся бути краще сьогодні, ніж минулого тижня.
Під час їжі: для поліпшення вашого нюху свідомо нюхайте все, що ви їсте; перед тим, як щось з'їсти, спочатку дайте вашому носі сприйняти запах їжі.
Під час шопінгу: коли ви йдете в магазин за продуктами, одягом або чимось ще, візьміть товар і свідомо сфокусуйтеся на його запаху.
Під час прогулянок: нюхайте повітря навколо і все, що вас оточує, свідомо сфокусувавшись на запахах. У кожного місця і району свій запах. Не упускайте з огляду ці відмінності.
Все зводиться до практики. Справа в тому, що незалежно від того, наскільки ви добре щось вмієте, тільки практика буде підтримувати ваші навички досконало».
Автор: Сергій Борисов. Фізик за освітою, закінчив Красноярський Держ. Університет. Він почав писати про парфумерію більше 15 років тому. Тексти про аромати публікувалися в GQ, Vogue, Cosmopolitan, The Rake, Glamour. Улюблені аромати - масло уда, винтажні аромати, аромати з нотами шкіри, ветівера, неролі і орріса.
Коронавірус в порожнині рота знищується в роті при полосканні за 30 секунд, а при чистці зубів - за 2 хвилини. Але не всі зубні пасти і ополіскувачі підходять. Які саме потрібні - тема наступної статті.