Вчені давно підтвердили той факт, що стрес і негативні емоції здатні впливати як на розвиток плода, так і на результат пологів. Нові дослідження вчених з Колумбійського університету ідентифікували вплив фізичного і психологічного стресу, який може мати великий вплив на перебіг вагітності і його впливу на плід.
Вважається, що приблизно 10% гормонів, які виробляються в наслідку стресу, впливають на ще ненароджену дитину
Вплив стресу при вагітності
Якщо вагітна жінка перебуває у стресовому стані, то в її організмі виділяються відповідні гормони, такі як адреналін, норадреналін і кортизол. Надалі ці гормони виводяться з організму, але частина з них здатна проходити через плаценту і впливати на плід, викликаючи прискорене серцебиття і підвищення рухової активності дитини. Починаючи з 17-го тижня вагітності, дитина вже здатна відчувати стрес, що викликає різке зменшення кровотоку, яке надалі веде до нестачі кисню і поживних речовин.
Для того, щоб зрозуміти механізм впливу стресу на плід, вчені провели дослідження, в ході яких їм вдалося вивчити 27 показників психоемоційного та фізичного стресу, зібравши ці дані з анкет та щоденників у 187 здорових вагітних жінок у віці від 18 до 45 років.
У жінок, які перебувають в хронічному стресі, виникає ризик більш тривалих і болісних пологів, крім цього підвищується шанс народити гіперактивну і надмірно нервову дитину
Проаналізувавши анкети вагітних, вчені з'ясували, що 17% жінок мали психологічний стрес з клінічним проявом депресії, 16% перебували у фізичному стресі, що проявлялося у вигляді високого артеріального тиску і підвищеним споживанням калорій, а решта 67% вагітних жінок були повністю здорові.
Читайте також: Кава може стати причиною викидня у вагітних жінок
Стрес зменшує шанс народити хлопчика
Проведене дослідження показало, що ті вагітні жінки, які відчували фізичний і психологічний стрес, рідше народжували хлопчиків. В середньому, на кожні 100 народжених дівчаток народжувалося близько 105 хлопчиків. Але в даному дослідженні перевага в співвідношенні хлопчиків і дівчаток віддавалася дівчаткам, народжених в умовах фізичного і психологічного напруження. Варто відзначити, що деякі вчені вже відзначали таку тенденцію до народження дівчаток, після серйозних соціальних потрясінь, таких як терористичні акти 11 вересня в Нью-Йорку.
Також вчені відзначили, що матері, які перебувають у фізичному стресі з високим кров'яним тиском і підвищеним споживанням калорій, з більшою ймовірністю народжували передчасно. Найчастіше у таких жінок з’являлися на світ діти з порушеннями серцевого ритму, а також з більш повільним розвитком центральної нервової системи, в порівнянні зі здоровою групою піддослідних.
Вчені виявили, що соціальна підтримка безпосередньо пов'язана із запобіганням загрози передчасних пологів
Соціальна підтримка вагітних
Вчені стверджують, що виявлення тривоги і депресії у вагітних повинно стати частиною пренатальних досліджень. За їхньою оцінкою, близько 30% вагітних жінок заявляли про психоемоційний стрес через напругу на роботі або через депресію і тривогу. Такий стрес пов'язаний з підвищенням ризику передчасних пологів, які пов'язані з більш високими показниками дитячої смертності, а також фізичних і психологічних розладів, серед яких особливо виділяються синдром дефіциту уваги, гіперактивність і тривожність.
Аналогічні дослідження були проведені і на тваринах, результати огляду яких показали, що кортизол впливає на плід, приводячи до змін, впливаючих на неврологічний і поведінковий розвиток плоду.
Повноцінний здоровий сон одна є вкрай важливим для вагітних. В наступній статті ви дізнаєтеся, чому одні люди запам’ятовують сни, а інші ні?