Чому одні люди запам'ятовують сни, а інші ні?

Сни переносять нас в сюрреалістичний світ, де не панують логіка і розум. Але чи всі роблять цю подорож в країну мрій? Більшість людей запам'ятовують близько одного або двох снів в тиждень, а дехто каже, що їм і зовсім не сняться сни. Як показало дослідження, проведене в 2015 році, невелика частина населення - приблизно одна людина з 250 повідомляє, що не запам'ятала жодного сну за все своє життя. Але що відрізняє людей, які не пам'ятають свої сни від тих, хто пам'ятає? Чи може мозок перестати створювати сни і як влаштована робота мозку у тих, кому сни ніколи не сняться? Давайте розбиратися.

Запам'ятати сон

Уві сні можна зануритися в дивний, сюрреалістичні світ

Чому нам сняться сни?

Автор дослідження 2015 року, Рафаель Валлат, нейробіолог, що спеціалізується на дослідженнях сну і сновидінь в Каліфорнійському університеті, вважає, що сновидіння «є одним з останніх рубежів в нашому розумінні людського розуму». А вивчення спогадів про сни - які ділянки мозку задіяні при цьому - може допомогти вченим розгадати деякі таємниці розуму. Робота Валлата і інших фахівців в цій області розкрила ряд цікавих деталей, які, здається, відокремлюють тих, хто бачить сни від тих, у кого їх немає. Але спочатку нам, ймовірно, слід уточнити: сни сняться практично всім. Насправді, сновидіння можуть сприяти вирішенню проблем, зміцненню пам'яті і контролю над емоціями.

Запам'ятати сон

Ймовірно, творчі люди частіше запам'ятовують свої сни

При цьому фахівці відзначають, що забувати сни - абсолютно нормально з точки зору здоров'я і функціонування мозку. Як правило, спогади про сни швидко зникають. Коли ми прокидаємося, наша пам'ять особливо тендітна. Часом досить і різкого звуку будильника для того, щоб відволікти нас і забути про сон. Однак з невідомих причин деякі люди запам'ятовують свої сни краще за інших. І науці ще належить пройти довгий шлях в розумінні спогадів про сновидіння. Схоже, що відмінності в мозку, індивідуальні характеристики та аспекти, що пов'язані з самим сном грають в цих процесах значну роль.

Тип особистості впливає на здатність запам'ятовувати сни

У 2017 році в журналі Американської асоціації психологів (АРА) було опубліковано дослідження, згідно з результатами якого існують деякі особистісні відмінності між тими, кому сняться і не сняться сни. В основу роботи лягли методи особистісного тестування, такі як концепція Великої П'ятірки. Тестування необхідно для розуміння того, які риси особистості впливають на спогад про сон.

Згідно ієрархічної моделі особистості в «Великої п'ятірки» входять п'ять основних рис: екстраверсія, невротизм, лагідність, сумлінність і відкритість новому досвіду.

Ідея полягає в тому, що деякі аспекти життя можуть впливати на деякі аспекти сновидінь. І тип особистості, ймовірно, впливає на ставлення людини до сновидіння в цілому. Ті, хто схильні до логічного і аналітичного мислення з меншою ймовірністю будуть звертати увагу на сни. Таким чином на думку дослідників, індивідуальні відмінності між тими кому сняться і не сняться сни також можуть бути пов'язані з відмінностями в роботі мозку. І, отже, те, як працює мозок, може впливати на здатність людини запам'ятовувати сни.

Запам'ятати сон

Вчені не виключають, що тип особистості впливає на нашу здатність до запам'ятовування снів

Відповідальна область мозку за сновидіння також задіяна, коли ми думаємо про себе або про інших в минулому або майбутньому. За словами Рафаеля Валлата, уві сні ця область також активна і в момент неспання у тих, кому сни сняться регулярно. Можливо, саме з цієї причини одні люди краще запам'ятовують свої сни, ніж інші. Також, згідно з результатами ще одного дослідження 2017 року, мозок тих, кому сняться сни, більше реагує на звуки під час сну, що вказує на відмінності в активності так званої скронево-тім'яної ділянки - центрі обробки інформації в мозку. Таким чином, не дивно, що такі люди більш схильні прокидатися вночі і мають більш тривалі періоди неспання, що підтвердило ще одне дослідження Валлата.

І все ж, для більшості людей велика частина спогадів про сни зводиться до індивідуальних характеристик - деякі знаходяться під нашим контролем, а деякі ні. Вченим також відомо про те, що жінки в середньому частіше запам'ятовують свої сни, ніж чоловіки.

Запам'ятати сон

Якість сну - основна причина того, чому ми пам'ятаємо свої сни

Хороший нічний сон корисний не тільки для вашого здоров'я, але і для збереження спогадів про сни. Люди, які «позбавлені сновидінь», як правило, погано сплять. Вчені вважають, що повноцінний сон допомагає нам краще запам'ятовувати сновидіння.

Довідавшись, що може дати людству вивчення спогадів про сни, вам може бути цікаво прочитати про те, що створено ліки, які «налаштовують» організм на боротьбу з раком.