Яким би тривожним це не здавалося, але світ звик до коронавірусу. Локдауни, масковий режим, робота віддалено і місцями порожні міські вулиці стали частиною повсякденного життя. Але звичка до пандемії не робить хворобу Covid-19 менш небезпечною. Більш того, експерти ВООЗ попереджають - найгірше ще попереду. Сьогодні одним з головних питань в усьому світі (крім розробки вакцини) є наша здатність виявляти інфікованих, ось чому масові тестування і якість тестів на коронавірус турбують не тільки вчених. Так, в інтерв'ю виданню Wired, громадський діяч, мільярдер і філантроп Білл Гейтс висловив занепокоєння щодо якості тестів, які виявлятимуть наявність вірусу SARS-CoV-2 в організмі. Але чому? Давайте розбиратися!
Тести на коронавірус
Діагностичний тест на нову Коронавірусну інфекцію широко відомий як молекулярний ПЛР-тест, в ході якого лікар бере мазок із зіву пацієнта, здійснюючи забір зразків клітин і рідини з дихальних шляхів людини. Тест, як пише британський ресурс health.ucdavis.edu, дозволяє ідентифікувати специфічні для вірусу SARS-CoV-2 гени. Необхідно відзначити, що в різних лабораторіях до здачі біоматеріалу висуваються різні вимоги - в одній фахівці рекомендують не їсти і не пити за три години до тестування, а в інший пацієнтів просять не вживати алкоголь протягом 24 годин. Вартість тесту варіюється від 25$ до 100$ і вище.
Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР-тест) - це метод, що застосовується в молекулярній біології. Завдяки ПЛР-тестуванню дослідники можуть домогтися значного збільшення малих концентрацій певних фрагментів нуклеїнової кислоти в біологічному матеріалі.
Однак деякі фахівці висловлюють сумніви в точності результатів тестування, також справедливо вказуючи на те, що ПЛР-тест доступний не всім. В Україні ситуація з тестуванням ускладнюється ще й тим, що результати доводиться чекати довго. У той же самий час, згідно даних Міністерства Охорони здоров'я України, загальне число проведених тестів на коронавірус наближується до 1.5 млн.
Співробітник лабораторії перевіряє результати ПЛР-тестів на коронавірус
Проблеми ПЛР-тестів
Як розповів в інтерв'ю виданню Wired один з творців Microsoft Білл Гейтс, тестування на коронавірус в США виявилося «невдалою роботою» від якої насправді мало користі, тому що результати тестів доводиться чекати довго. Більшість американців чекають кілька днів, а іноді і тижнів, щоб отримати результати своїх тестів на Сovid-19. Така ж ситуація спостерігається і в Україні. Гейтс вважає, що ситуацію можна виправити якщо уряд США відмовиться платити великим лабораторіям за будь-які результати, що займають більше двох днів. Але за словами мільярдера уряд його не слухає.
У той же самий час ситуація з новим коронавірусів в світі залишається тривожною. Це особливо стосується тих країн, які постраждали через спалах інфекції під час першої хвилі більше інших. Так, на момент написання цієї статті, згідно з даними сайт John Hopkins University, США посідають перше місце в світі по числу виявлених випадків Covid-19.
Скріншот сайту університету Джона Хопкінса від 21 серпня 2020 року
В інтерв'ю редактору Wired Стівену Леві Гейтс розповів про компанії які проводять тести і «загрібають величезні суми, одночасно надаючи неякісні послуги». Винахідник переконаний, що уряд повинен покласти край збагаченню компаній і платити їм тільки в тому випадку, якщо результати тестування будуть готові протягом 48 годин. Леві зазначає, що в голосі Білла звучать нотки роздратування коли він говорить про допущені урядом США помилки, результатом яких стала найбільша спалах інфекції в світі, з більш ніж 5 мільйонами випадків зараження і 163 000 смертей. Гейтс також повідав про свою пропозицію по створенню нового веб-сайту для Центрів з контролю захворювань (ЦКЗ), який спростив би результати тестів і їх моніторинг, проте його пропозиція була проігнорована.
Як пише Gizmodo, ставка відшкодування витрат на тести Covid-19 встановлюється федеральним урядом при американських центрах Medicare і Medicaid Services і контролюється призначенцем Трампа Симой Верма. Чи варто говорити, що пропозиції Гейтса ніхто не розглядає. У той же самий час Сполучені Штати є єдиною країною в світі, яка витрачає найбільше грошей на тести.
Білл Гейтс і теорії змови
Гейтс, як відомо, попереджав про загрозу пандемії під час виступу на TED Talks ще в 2015 році і пообіцяв витратити приблизно $ 1 ($ 1,4) млрд на дослідження вакцин, причому близько $ 100 ($ 140) млн з них підуть саме на боротьбу з новим коронавірусом. Зазначу, що американський бізнесмен керувався виключно думкою вчених, які вже багато років пророкували світові новий спалах небезпечного інфекційного захворювання.
Але Земля чутками повниться і теорії змови про співзасновника Microsoft отримали широке поширення в інтернеті. Більш того, багато хто всерйоз стверджують, що Гейтсом рухають приховані мотиви, серед яких прагнення отримати прибуток від вакцини - що насправді просто не має сенсу, оскільки він вкладає гроші в розробку і не отримує фінансової вигоди від її впровадження. Однак найдивніша і безглузда теорія змови свідчить, що Гейтс хоче масово чипувати населення планети щоб (зрозуміло) імплантувати людям пристрої відстеження їх місця розташування.
Так виглядає тест на антитіла до covid-19. Зазначу, що тест на антитіла шукає докази імунної реакції організму на вірус. Однак у випадку з новою коронавирусной інфекцією вчені не до кінця розуміють, що означає наявність в крові антитіл до SAS-CoV-2.
Взагалі, коли мова заходить про ПЛР-тестуванні і розробку вакцини проти нового коронавирусу, важливо зрозуміти, що технології не існують у вакуумі, а багато людей як і раніше не усвідомлюють всю важливість політичних рішень під час пандемії. Гейтс вважає, і з ним важко не погодитися, що спершу потрібно знайти політичні рішення важливих питань і тільки потім впроваджувати технології, здатні щось змінити.
Однак зараз ситуація як з тестуванням, так і з розробкою вакцини більше схожа на змагання «хто швидше і розумніше», яке негласно ведуть між собою світові лідери. Тим часом, світ стоїть на порозі другої хвилі пандемії Covid-19, яка - як це показала історія - традиційно забирає набагато більше життів, ніж перша. А тому бережіть себе і близьких і не забувайте ретельно мити руки, дотримуватися маскового режиму і заходи соціального дистанціювання. Все-таки коронавірус нікуди не подівся. Принаймні поки що.
Аносмія - втрата здатності відчувати запаху, по простому - втрата нюху. Коронавірусна хвороба - одна з сучасних причин її виникнення. Що робити якщо ви втратили нюх і як його відновити - про це детально читайте в наступній статті.