Розмова уві сні: про що вона?

Ніч, людина спить у ліжку

Розмови уві сні вважаються розладом сну та називаються медичним терміном – сомнілоквія. Вона спостерігається приблизно у половини дітей і 5% дорослих, які під час сну здатні розмовляти, але не усвідомлюють цього.

Це може статися з кожним, проте певні біологічні фактори та зовнішні чинники здатні підвищити ймовірність того, що людина буде говорити під час сну.

Сомнілоквії можна уникнути, якщо пам’ятати про ряд здорових звичок щодо сну. Мова йде про регулярний сон, дотримання правильної гігієни сну та достатню кількість часу для відпочинку.

А ви розмовляєте уві сні?

Напевно з вами траплялося, що ваша кохана людина або родичі в дитинстві раптово пробуджували вас незрозумілими вигуками. Або, може, ви й самі прокидалися від звуку власного голосу.

Адже коли ми поринаємо в сон, розмова – це не те, чого ми чекаємо, проте говоріння уві сні є неймовірно поширеним фактом. Що ж слугує причиною його появи і чи можна щось вдіяти, щоб не розмовляти посеред ночі? Відповіді – кількома рядками нижче.

Чим є розмова уві сні?

У людей розмови під час сну (сомнілоквія) можуть відрізнятися. Часом це доволі складні випадки, що супроводжуються нападами крику та чіткою структурованістю речень, а іноді сомнілоквія зводиться тільки до незрозумілого бурмотіння.

Ви могли бачити в кіно або читати в книзі про те як люди розмовляють уві сні, переймаючись їхніми героями. Подібне справді може мати місце в осіб, котрі говорять під час сну. Така людина зовсім не орієнтується, що її оточує та як вона поводить себе в процесі сомнілоквії. У цьому стані людина може говорити іншим голосом або застосовувати слова, не властиві їй у звичайному житті.

Розмови уві сні можуть бути смішними та дратівливими, а іноді - навіть жахаючими для сусідів по кімнаті. Говоріння під час сну також здатне вкрай збентежити людину, адже вона не може контролювати свої слова і зовсім не пам’ятатиме, сказаного нею, вранці.

Сомнілоквія здавна вважається загадковим процесом. Багато хто ставав свідком цього стану в інших людей або ж чув історії про тих, хто перетворився в нову особистість протягом ночі та розповідав нереальні історії, навіть не згадуючи про це після пробудження.

Цілком природно думати над тим, чи це тільки жарт чи прояв темної магії. Та правда набагато простіша: сомнілоквія кваліфікується як поширений розлад сну, який переживають багато людей. Причиною цього виступають:

  • зовнішні чинники – зловживання психоактивними речовинами, стресовий стан;
  • біологічні чинники – генетика, вік людини.

Отже, ми з’ясували, що говоріння уві сні є досить поширеним явищем і, зазвичай, воно не є причиною для тривоги і не потребує лікування. Далі розглянемо деякі типові питання та проблеми, пов'язані з сомнілоквією.

Хто розмовляє під час сну?

Немовля спить

Якщо відверто – то хто завгодно. Говоріння під час сну може проявлятися у людей різного віку, статі, раси чи національності. Воно також може з'являтися і зникати впродовж усього життя.

Разом з тим виокремлюють кілька біологічних факторів, здатних зробити людину більш схильною до розмов уві сні:

  • діти частіше говорять під час сну, в порівнянні з дорослими людьми. Експерти стверджують, що 50% дітей розмовляють уві сні в якийсь період свого дитинства. Більшість дітей природним чином виростають із цього, хоча близько 5% людей продовжують практикувати уві сні ті чи інші форми сомнілоквії, навіть уже будучи дорослими.
  • Сомнілоквія вважається генетичною, а значить, вона здатна проявлятися в межах сім’ї, передаючись від батьків до дітей.
  • Розмови під час сну більш характерні для чоловіків, ніж для жінок.

Чому люди говорять уві сні?

Окрім уже озвучених віку, статі та генетики, інші зовнішні фактори також здатні впливати на ймовірність того, що хтось заговорить під час сну. Сомнілоквія пов’язана з наявністю в людини нездорових фізичних та психічних станів на зразок депресії, стресу, лихоманки, нестачі сну та денної сонливості.

Вживання певного роду речовин також здатне підвищити шанси на те, що у вас виникнуть розмови уві сні. Специфічні ліки, вживання алкоголю та надмірні дози кофеїну – це ті засоби, які здатні спровокувати появу говоріння під час сну.

Крім того, епізоди сомнілоквії здатні виникати в результаті наявності інших, більш серйозних розладів сну, як от нічні жахіття, апное під час сну, розлади фази швидкого сну та спонтанні пробудження.

У виняткових випадках говоріння під час сну, що почалися після 25-ти років, можуть слугувати індикатором більш серйозної медичної проблеми, що вже має перевіритися професійним лікарем.

Оцінка симптомів розмов уві сні

Симптоматика говоріння під час сну є досить простою, такі симптоми легко діагностувати. Будь-яке бурмотіння, викрики чи розмови уві сні вважаються говорінням. Ніхто не здатен самостійно визначити чи страждає він на подібні прояви чи ні, адже людині не відомо, що з нею відбувається під час сну. Тому більшість людей із такими розладами дізнаються про те, що вони в них є, саме від сусіда по кімнаті.

Наявність конкретних відомостей щодо якості мови та висловлювань може бути корисним для визначення того, на якій саме фазі сну в людини трапляється сомнілоквія.

Перша та друга фази характеризуються легким сном, за якого ваші очі закриті, проте вони все ще здатні швидко прокинутися без почуття дезорієнтації. Відмічають, що на даних етапах сомнілоквії присутня осмислена мова, котра часом включає в себе цілі розмови, а в деяких випадках мовлення буває навіть дуже складним.

Третя та четверта фази – це глибокий сон, за якого важко розбудити сплячого, а після того, як прокинеться, людина часто переживає короткотривалу дезорієнтацію. Протягом цих фаз розмова уві сні, як правило, зводиться лише до незв'язного бурмотіння та нісенітниць, а іноді - просто до стогону.

Національний Фонд Сну опублікував критерії, котрі допоможуть людям правильно оцінити ступінь їхньої сомнілоквії. Вони грунтуються на шкалі від легкої форми до важкої:

  • за легкої форми говоріння під час сну трапляється рідше, ніж раз на тиждень.
  • Помірна форма характеризується епізодами сомнілоквії, що відбуваються частіше одного разу на тиждень, проте не щоночі. Такі активні прояви можуть спричиняти легке занепокоєння партнера по ліжку або сусіда по кімнаті.
  • Коли ж у вас важка форма сомнілоквії, то її епізоди трапляються щоночі або майже щоночі, при цьому вони здатні значною мірою завадити повноцінному сну сплячої поруч людини, якщо мовець не буде прокидатися протягом ночі.

Як уникнути сомнілоквії

Палець однієї руки прикладений до вуст

Якщо у вас є такий розлад сну, не хвилюйтеся, потреби в медичному лікуванні немає. Проте говоріння у сні можуть бути досить дратівливими для близьких вам людей, якщо це порушуватиме їхній сон. Адже погодьтесь, хай який міцний у вас сон, розмовляти та викрикувати в цей час поряд із вами – не найкраща ідея. Також це здатне бентежити безпосередньо самого нічного балакуна, адже усвідомлення того факту, що ти безконтрольно щось говориш уві сні, може бути вкрай не комфортним.

У зв’язку з цим пропонуємо ознайомитися з кількома способами, які можуть зменшити ймовірність проявів сомнілоквії у вашому житті. До них відносяться дотримання регулярного графіка сну, належної гігієни сну та достатньої кількості часу для сну. Це ті важливі фактори, що впливають як на зниження ймовірності появи сомнілоквії, так і на підтримку здорового способу життя в цілому.

Дотримання регулярного графіка сну

Запровадивши для себе сталий режим графіка сну, можна мінімізувати епізоди говоріння уві сні, адже таким чином ви допоможете організму контролювати внутрішній годинник чи циркадні ритми.

З цією метою важливо постійно лягати спати і прокидатися в один і той же час щодня. Незабаром ваше тіло звикне до встановленого графіка сну, і вам стане легше прокидатися вранці та засинати вночі. Людина здатна настільки добре натренувати свій біологічний годинник, що їй більше не треба буде використовувати будильник, аби вчасно прокинутися вранці. Аби досягнути подібних результатів, слід тренувати своє тіло, що вимагатиме від вас часу, дисципліни та поступового коригування поточного режиму сну.

Наведемо кілька порад, які допоможуть полегшити цей процес:

  • обмежувати доступ світла до своєї кімнати тоді, коли ви намагаєтеся заснути;
  • щойно прокинувшись, візьміть собі за звичку розсувати штори або відкривати жалюзі – впускаючи в своє життя ранкове сонячне світло, ви допоможете собі прокинутися.

Дотримання правильної гігієни сну

Сутність хорошої гігієни сну полягає в кількох різних звичках, котрі люди можуть використовувати в своєму повсякденному житті, аби поліпшити якість сну. Це допомагає знизити частоту сомнілоквії та загалом покращує здоров’я і самопочуття.

Перш за все потрібно уникати практики нетривалого денного сну. Якщо вам все-таки необхідно трохи подрімати – тоді рекомендовано не перевищувати 20-30 хвилин відпочинку. Саме стільки часу буде достатньо для відновлення бадьорості без істотного порушення графіка сну.

Запровадження у повсякденному житті фізичних вправ, наприклад, занять аеробікою, може допомогти вам поліпшити якість сну. Вважається, що вплив природного світла впродовж дня допомагає поліпшити якість нічного сну.

Найпростіший спосіб покращити свою гігієну сну – це піти на прогулянку або пробіжку: всього 20 хвилин такої активності забезпечать потрібний ефект. Чим ближчає час до сну, тим ретельніше уникайте вживання різних стимуляторів – кави чи нікотину. Крім того, не вживайте продуктів, здатних спровокувати розлад шлунку, як, наприклад, смажена, жирна та гостра їжа, газовані напої, цитрусові фрукти. Вплив цих продуктів здатний погіршити засинання або змусить вас прокидатися вночі, що знизить загальну якість сну та підвищить імовірність проявів сомнілоквії.

За умов правильного дотримання гігієни сну названі звички можуть допомогти вам поліпшити загальний стан здоров'я та якість сну, що дозволить знизити ймовірність говоріння уві сні.

Достатньо часу для сну

С під простирадла стирчать ноги чоловіка, жінки і дитини

Забезпечення достатньої кількості часу для сну щоночі – це простий рецепт запобігання сомнілоквії та поліпшення загального самопочуття. Фонд сну встановлює конкретні рекомендації щодо середньої кількості годин сну, необхідних протягом ночі, в залежності від віку. Ось ці рекомендації:

  • новонароджені діти від 0 до 3 місяців – від 14 до 17 годин сну на добу.
  • Малюки від 4 до 11 місяців – від 12 до 15 годин.
  • Дітки від 1 до 2 років – від 12 до 14 годин.
  • Дошкільнята від 3 до 5 років – від 11 до 13 годин.
  • Діти від 6 до 13 років – від 9 до 11 годин сну за ніч.
  • Підлітки від 14 до 17 років – від 8 до 10 годин.
  • Дорослі, старші 18 років – у середньому від 7 до 9 годин.

Ці діапазони годин сну є рекомендованими середніми значеннями для типової людини в кожній віковій групі. Фактичні потреби сну можуть варіювати від людини до людини в залежності від таких факторів, як загальний стан здоров'я, споживання кофеїну, наявність або відсутність порушень сну, ожиріння, графік сну тощо.

Резюме

Говоріння уві сні – це поширений розлад сну. Швидше за все, в якийсь момент вашого життя ви так чи інакше зустрінетеся з сомнілоквією: зазнаєте її на собі або почуєте її прояви в сусіда по кімнаті.

Якщо ви або хтось із ваших знайомих розмовляє уві сні, буде корисним оцінити наявність потенційних шкідливих факторів способу життя, котрі можуть бути причиною цього поширеного розладу сну. До факторів, на які слід звернути увагу, відносяться нездорові фізичні та психічні стани – стрес, депресія, лихоманка, нестача сну та сонливість у денний час, а також надмірне споживання шкідливих для здоров'я речовин, таких як кофеїн і алкоголь.

Три простих способи підтримувати здоровий сон та максимально зменшити шанси сомнілоквії – це регулярний графік сну, правильна гігієну сну та достатня кількість часу для сну щоночі.

Доречі, якщо вам не байдуже власне здоров'я, тоді зверніть увагу, що корисна та шкідлива їжа часто готується з додаванням солі. В той же час існує твердження, що солона їжа погіршує розум. Чи дійсно це так? Читайте в наступній статті.