Чим корисний слиз, що міститься всередині людського організму?

Якби не було бридко це усвідомлювати, всі ми з вами буквально переповнені слизом. Кожен день наш організм виробляє близько літра в'язкої рідини, яка покриває стінки всього шлунково-кишкового тракту та інших областей нашого тіла. Головною функцією слизу в людському організмі вважається захист від механічних пошкоджень і проникнення небезпечних бактерій. Однак, як повідомляють вчені з американського штату Массачусетс, що той слиз який виробляється людським організмом не тільки гальмує бактерії - він буквально керує їх поведінкою.

Слиз в організмі

Слиз виконує захисну функцію в організмах багатьох живих істот

Слиз, що покриває близько 200 квадратних метрів стінок різних частин нашого тіла, складається з двох важливих компонентів. По-перше, складовою частиною слизу є так звані глікани - молекули з досить великою розгалуженою структурою. По-друге, до складу в'язкої рідини входять білки під назвою муцини. З'єднуючись разом, вони утворюють складну структуру, яку автор нового дослідження Катаріна Ріббек порівнює з йоржиками для чищення пляшок.

Навіщо потрібен слиз?

Катаріна Ріббек вивчає людський слиз вже більше десяти років. Вона вважає, що слиз є занадто мало вивченим компонентом нашого організму незважаючи на те, що він покриває велику частину нашого організму. Їй вже було відомо, що потрапляючи в слиз, багато бактерії практично позбавляються рухливості і стають легкою мішенню для імунної системи. Однак, в ході одного з проведених експериментів, у слизу відкрилися і інші цікаві можливості.

Дослідники помістили в людський слиз зразки бактерій синьогнійної палички (Pseudomonas aeruginosa). В основному вони не уявляють для людей небезпеки, але при ослабленому імунітеті вони можуть стати причиною зараження різними інфекціями. В ході спостережень дослідники з'ясували, що в'язка рідина не тільки сповільнює бактерії, але і позбавляла їх деяких можливостей.

Слиз в організмі

Так виглядають бактерії синьогнійної палички (Pseudomonas aeruginosa)

По-перше, синьогнійні палички перестали виділяти отруйні речовини, тобто стали в рази безпечніше. По-друге, бактерії не намагалися знищити епітеліальні клітини людини. По-третє, мікроорганізми позбавлялися можливості взаємодіяти один з одним, тому вони так і не змогли утворити біоплівку. А утворення бактеріальних скупчень, між іншим, може стати причиною багатьох серйозних захворювань.

Надалі дослідники під керівництвом Катаріни Ріббек планують вивчити вплив слизу на так званих стрептококів. Вони є паразитами людей і тварин та розмножуються в дихальних і травних шляхах. При їх розмноженні можуть виникнути такі страшні захворювання як фарингіт, бронхіт і пневмонія. В ході подальшої роботи вчені також сподіваються дізнатися, на які саме бактеріальні рецептори впливають глікани і муцини які містяться в слизу. Можливо, ці знання допоможуть їм розробити нові ліки для величезної кількості хвороб які викликають бактерії.

Якщо слиз дійсно корисний для нашого організму, то кава може стати причиною викидня у вагітних жінок.