Зелений чай не тільки бадьорить, але й зміцнює емаль зубів
Полоскання ротової порожнини - розповсюджений спосіб профілактики карієсу зубів. Підтримці чистоти порожнини рота та зубів люди придавали значення ще з найдавніших часів цивілізації до 21 століття. Першу згадку про полоскання рота виявили в китайській медицині близько 2700 р. до н.е. В даний час широкий вибір ополіскувачів порожнини рота доступний як в профілактичних, так і в терапевтичних цілях проти захворювань зубів, пародонту і слизової оболонки.
В загальнодоступних ополіскувачах, що використовуються в домашніх умовах, міститься хімічна речовина фтор у вигляді розчинної солі фториду натрію. Численні дослідження показали, що фтор не тільки впливає на метаболізм вуглеводів каріогенними мікробами, а й сприяє ремінералізації демінералізованої структури емалі зубів. У цьому відношенні натрія фторид є кращою сполукою для профілактики карієсу зубів. Але, незважаючи на ряд переваг, фтор у надлишковій концентрації виявляє токсичний ефект, викликаючи захворювання відоме як флюороз. Для його запобігання не можна ковтати фторвмісну зубну пасту і ополіскувачі на його основі та обмежити їх використання малими дітьми.
Виробники засобів ротової гігієни намагаючись усунути недоліки хімічних сполук фтору випускають натуральні (трав‘яні) замінники для ополіскувачів ротової порожнини і зубних паст. Деякі з рослинних продуктів, описаних у науковій літературі, трави, такі як зелений чай, часник та липа, традиційно ефективно використовуються в домашніх умовах.
Часник - природний антибіотик
Чай вживається як напій протягом століть. Маючи комплекс мікроелементів і активних речовин, він вважається корисним для здоров’я. Як повідомляється, зелений чай багатий фтором та катехінами, біоактивними компонентами, які чинять антикарієсогенну дію, виявляючи бактеріостатичну, а також бактерицидну дію на найпоширенішу бактерію викликаючу участь у розвитку карієсу - Streptococcus mutans. Було виявлено, що каріостатична активність катехінів, що присутні в зеленому чаї, пов’язана з його роллю в заміщенні тіолової групи, яка, в свою чергу, має бактерицидну дію. Також відомо, що вона опосередковує дію захисних компонентів слини, такі як секреторні імуноглобуліни, лізоцим, лактоферин та інші, таким чином виявляючи непрямий антикаріесогенний ефект.
Про антибактеріальну активність часнику вперше заявив Луї Пастер. А також повідомив про його протигрибкову та противірусну дію. Наукова заява показала, що часник має протизапальну та антиоксидантну властивість. Наявність в складі сполук сірки виявляє пригнічуючу дію на S. mutans.
Лайм блокує гострий запах часнику і має антибактеріальну активність
Антимікробний ефект алліцину, активного компонента часнику, обумовлений його реакцією з тиоловими групами різних клітинних ферментів. Присутність аліцину та тіосульфонатів обумовлює антибіотикоподібний ефект часнику. Повідомляється, що ополіскувачі для ротової порожнини, що містять речовини з часнику, запобігають падінню рН слини, сприяючи тим самим його ремінералізації. Специфічний аромат алліцину в часнику індукує слиновиділення, а слина ще більше посилює його антикарієсогенну дію. Для протидії гострому аромату часнику додається екстракт лайму, який також відомий його антимікробною активностю.
Пам'ятайте, якщо довго пити теплий зелений чай - корисно для здоров'я, то довго лежати в теплому ліжку - не завжди: дізнайтесь, скільки потрібно спати.